Anasayfa / GÜNDEM / Ankara Yakacık'ta Kentsel Dönüşüm Sevinci
Ankara Yakacık'ta Kentsel Dönüşüm Sevinci

Ankara Yakacık'ta Kentsel Dönüşüm Sevinci

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara İl Müdür Yardımcısı Nigar Duvan ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, risk altında bulunan kooperatif binalarını yerinde inceleyerek yıkım kararı hakkında bilgilendirme yaptılar. Ankara’nın Yenimahalle ilçesinin Yakacık Mahallesi’nde 20 yıl önce köy ihtiyar heyeti kararıyla yapılan Hanedar Yapı Kooperatifine ait binalar yıkılıyor. Mahalle statüsüne geçmeden köy muhtarı ve ihtiyar heyeti tarafından yapımı onaylanan ancak deprem ve doğal afetlere karşı çürük raporu verilen 8 bloktan oluşan binalar yıkılarak yerine sağlıklı konutlar yapılacak.

“Sağlam konutlarda oturacağız”

1995 yılında Yakacık Köyü Muhtarlığı tarafından yapılmış 80 daireden oluşan Hanedar Yapı Kooperatif binaları çökme riski ile karşı karşıya bulunuyor. Plan, teknik ve malzeme açısından gerekli prosedürlerin ve standartların uygulanmadan yapılması nedeniyle her türlü riske karşı korunaksız olan binalarda derin çatlaklar ve kaymalar gerçekleşmiş durumda. Binaların çökme riskinin yüksek olması nedeniyle harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Yenimahalle Belediyesi evlerin boşaltılması kararı aldı.

Kendilerinin de evlerini güvenilir bulmadıklarını ancak gidecek yerleri olmadığı için oturmaya devam ettiklerini kaydeden vatandaşlar, “Şimdi devlet ve belediyemiz bize sahip çıkarak daha sağlam konutlarda oturmamızı sağlayacak” dediler.

 

İlginizi Çekebilir

Uptown İncek Konutları'nda "şehir İçinde şehir"

Uptown İncek Konutları’nda “şehir İçinde şehir”

Ankara’nın İncek bölgesinde yaşamın başladığı UPTOWN İncek konut projesi, sosyal donatı alanları ile tatili bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir