Anasayfa / GÜNDEM / Antalya Mersin Arası Kısalıyor!
Antalya Mersin Arası Kısalıyor!

Antalya Mersin Arası Kısalıyor!

Antalya ve Mersin arasındaki coğrafik engeller, Akdeniz Sahil Yolu projesiyle ortadan kaldırılıyor. Türkiye’nin şehir merkezleri birbirine en uzak komşu illeri olarak bilinen Antalya ve Mersin, bu projeyle yakınlaşacak. Oldukça virajlı ve dar olması nedeniyle Mersin-Antalya karayolu, zaman zaman karşılıklı yönlerden gelen sürücülerin araçlarını durdurarak birbirlerine yol vermesini gerektiriyor.

Karayolları Genel Müdürlüğünce 2003 yılında başlatılan Akdeniz Sahil Yolu projesi kapsamında çalışmalar sürüyor. Proje tamamlandığında mesafe 20 kilometre kısalacak ve virajlı yolların yerini bölünmüş yollar alacak. Mevcut haliyle 8 saat süren seyahat süresi de 1 – 1,5 saat azalacak. Ekiplerin gece-gündüz ayrımı yapmadan sürdükleri çalışmalar neticesinde, proje en kısa zamanda tamamlanacak.

Karayolları 5. Bölge Müdür Yardımcısı Bülent Hacak, projenin Antalya ile Mersin arasındaki 437 kilometrelik mesafeyi kapsadığını ifade etti. Hacak, “158 kilometrelik kısım tamamlandı. Kalan 69 kilometrelik bölümde 5 ayrı yerde çalışma sürüyor” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Hacak, “Mersin ile Kaledran arasında 7 olan tünel sayısı 22’ye çıktı. Projelendirme çalışmaları süren Melleç-Kaledran arasına yapacağımız yeni viyadüklerle birlikte viyadük sayısı da 14’e yükseldi. Bu noktada proje çalışmaları tamamlandığında işin büyüklüğüne göre bir veya iki ihale yaparak bu yıl içerisinde bu bölgede de çalışmalara başlayacağız. 2 milyar 200 milyon liraya mal olacak proje için şu ana kadar 450 milyon lira harcandı. Bu yıl sıcak asfalt dökme işini de tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. Ayrıca Hacak, çalışmalarına başlanmış olan bölümlerin 2014 yılı sonu itibariyle bitirileceğini kaydetti.

Konuyla ilgili olarak Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, şöyle konuştu: “Yapılan çalışmalar neticesinde Antalya ile olan bağlantılarımız güçleniyor. Ayrıca Mersin’e uluslararası standartlarda bir havalimanı yapılacak olması da bizi çok umutlandırıyor. Bu iki çalışma yapıldığında bölgenin turizm alanında gelişeceğini düşünüyoruz. Mersin’in hemen yanı başında turizmin önemli bir aktörü olan Antalya var. Ancak şehir merkezlerinin birbirine uzak olması ve aradaki ulaşımın güçlüğü nedeniyle iller birbirini tetikleyemiyor. Akdeniz Sahil Yolu tamamlandığında Türkiye turizmi için çok ciddi bir adım atılmış olacak. Antalya ve Mersin birbirine rakip değil, birbirinin tamamlayıcısı olacak. İki il arasında yapılan yol son derece önemli bir avantaj olacak. Çalışmaların tamamlanmasını heyecanla bekliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Avrasya Tüneli'nin Aydınlatması Ödül Aldı

Avrasya Tüneli’nin Aydınlatması Ödül Aldı

Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanı altından geçen iki katlı karayolu tüneliyle birbirine bağlayarak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir