Anasayfa / GÜNDEM / Arap Yatırımcılar Osmanlı Mimarisine Sahip Konutlara Yöneliyor
Arap Yatırımcılar Osmanlı Mimarisine Sahip Konutlara Yöneliyor

Arap Yatırımcılar Osmanlı Mimarisine Sahip Konutlara Yöneliyor

 

Saray yaşantısından etkilenen Araplar, ihtişamlı mimariye yöneliyor. Arap ülkelerinden sonra ülkemizde de modern 21. yüzyıl sarayları inşa ediliyor. Turizm, ticaret ve gelip yaşama anlamında Türkiye’nin ideal bir ülke olduğunu düşünen Araplar, özellikle Türk dizilerinin etkisiyle, konutlarında Osmanlı tarzını benimsiyor. Arap mimarisini, Osmanlı mimarisiyle buluşturan Sia & Moore Mimarlık’ın sahibi Banu Altay, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirliklerinde ‘saray’ esintili lüks konutların ilgi gördüğünü belirtiyor. Aynı rüzgarın Türkiye’yi de etkilediğini belirten Altay, “modern 21. Yüzyıl sarayları inşa ediyoruz” diyor.

Banu Altay; Bizim Sia Moore olarak genel tarzımız Neoklasik ile Eklektik tarzın kombinasyonudur. Ancak proje hazırladığımız müşterilerin genel istekleri, yaşadıkları coğrafi bölge ve kültürlerine göre değişiklik göstermektedir. Tasarımlarımızda, müşteri taleplerini kendimize göre harmanlayıp ahenk içinde sunmaya çalışıyoruz. Genel olarak Türk İslam sanatı geometrik motiflerini mekanlarımızda yoğun olarak kullanıyoruz. Dünya genelinde farklı disiplinlerle çalışan, tasarım, mimarlık ve dekorasyon uygulamalarıyla çok sayıda üst düzey şirkete ve özel kişilere hizmet veren Sia & Moore, anahtar teslim büyük projelere başarı ile imza atıyor.

İstanbul’daki ofiste 9’u kadın olmak üzere toplam 15 kişiden oluşan ekibin sayısı, proje uygulama süreçlerinde tüm ahşap üretimi, hareketli mobilya, aydınlatma ve ev tekstili imalatlarını kendi bünyesinde bulundurduğu için 100’ün üzerine çıkıyor.

Katar’ın incisi olarak adlandırılan Doha Pearl bölgesinde farklı mimari ve dekorasyona sahip konut ve ofis projeleriyle tanınan Sia&Moore, yurt dışındaki iş hacminin büyümesi ile geçtiğimiz Aralık ayında, Dubai’de ofis açtı.

Banu Altay; ilk projemiz Kaddafi Ailesi’nin konutlarıydı

Pazara giremeyen nice büyük Türk firmalarına kıyasla, bölgenin bir kadına gösterdiği tüm olumsuz çalışma şartlarına rağmen Beydağı-Sirte ve Bingazi şehirlerinde Muammer Kaddafi’ye ait toplam 14 villanın mimari ve iç mimari tasarımlarını yaptık. Kuzey Irak’ta, Erbil ve Süleymaniye’de ‘cesaretle’ çalıştık. Katar Emiri El Tani Ailesi’ne ait malikanelerin ve sarayların, mimari ve iç mimari tasarımlarını tamamladık; uygulamaya geçtik. Yine Katar’da bir ofis projesinde yer alan yaklaşık 50 bin adet swarovski taşla, tamamen el işçiliği ile işlenmiş panoramik Katar sülieti de dikkat çeken bir işimiz oldu.

Cumhurbaşkanları konutlarına imza

Birçok ülke cumhurbaşkanlarının özel konutlarının yanı sıra farklı projeler içerisinde cumhurbaşkanlarının kullanacakları özel VIP alanlarının tasarımlarını yapan şirket, özellikle Polimeks firmasının Türkmenistan’da yaptığı projelerin iç mekan tasarımlarında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Kurbankulu Verdimuhammedov’un kullanacağı sosyal mekanların tasarımları ve Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev Ailesi’ne ait yazlık konut tasarımı tamamlanmış projelerden bazıları…

Boğaziçi Yalısı’na uluslararası ödül

Banu Altay “2013 yılında, Sinpaş Bosphorus City Projesi dahilinde 600 metrekare alana sahip, 3 katlı Boğaziçi Yalısı’nın iç mekan konsept tasarımıyla International Property Awards 2013’de Highly Commended Interior Design Private Residence ödülünü kazandık. Projedeki tüm ayrıntıları ince ince detaylandırılarak özgün bir tasarım gerçekleştirdik. El işçiliği özellikle tercih edilmiş olup, hat sanatı, kalem işlerinin yanı sıra kullandığımız Hint ipekleri kumaşlar ve halılar ile el dokuması perdeler, günümüz Osmanlı yaşam kültürünü yansıtmaya çalıştık. Yalıda, diğer konutlardan farkı olarak büyük çinilerle süslü bir Türk hamamı bulunuyor. Sauna, fitness, sinema bölümü, bar alanı ile fonksiyonel bir konut oldu.” dedi.

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir