Anasayfa / GÜNDEM / Bağdat Caddesinde 76 Kensel Dönüşüm Projesi Var!
Bağdat Caddesinde 76 Kensel Dönüşüm Projesi Var!

Bağdat Caddesinde 76 Kensel Dönüşüm Projesi Var!

Kentsel Dönüşüm Yasası ile hızlı bir dönüşüm sürecine giren Bağdat Caddesi’ndeki projeler tam gaz devam ediyor. Halen süren 76 projede Mesa’dan Aydoğan înşaat’a, İnanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok sayıda şirket dönüşüm çalışmaları yürütüyor. Proje sayısının ve konut arzının giderek arttığı bölgede, kur artışlarının da etkisiyle, fiyatlar yüzde 30’lara varan oranda geriledi.

İstanbul’un en prestijli caddesi olan Bağdat Caddesi ve civan en önemli markaların bir arada olduğu, dünyanın en ünlü dördüncü alışveriş caddesi konumunda. Kadıköy’den Maltepe’ye kadar 14 kilometre boyunca uzanan Bağdat Caddesi, yaklaşık 7 kilometrelik kısmındaki butikleri, dükkânları ve restoranlarıyla New York’un ünlü 5. Caddesi ve Paris’in Şanzelize Caddesi ile yarışan bir özelliğe sahip.

Kentsel dönüşümle birlikte İstanbul’da rantın merkezi haline gelen bölge, inşaat çalışmalarının en hızlı yürütüldüğü lokasyonlardan biri oldu. Bu süreçte 1960’lı ve 1970’li yıllarda yapılan konutlar, kentsel dönüşümle birlikte yenilenmeye başladı. Halihazırda caddenin çeşitli bölgelerinde konumlanan 76 projede Mesa’dan Aydoğan İnşaat’a, İnanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok sayıda şirket dönüşüm çalışmaları yürütüyor. Proje sayısının ve konut arzının giderek arttığı bölgede fiyatlar da gevşemeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda çok ciddi oranda artan konut fiyatları günümüzde yüzde 30’lara varan oranda gevşemiş durumda. Bunda hızlı kentsel dönüşümle gelen arz fazlasının yanında döviz kurundaki artışın da etkili olduğu belirtiliyor.

SAHİL KISMI DEĞERLİ

İnşaat şirketlerinin kentsel dönüşüm projesi geliştirme konusunda birbirleriyle yarıştığı bölgenin sahil kısmı daha değerli bir bölge olarak öne çıkıyor. Sahil kısmında metrekare fiyatları 5-6 bin dolar seviyesinde seyrederken, sahilden uzaklaştıkça metrekare satış fiyatları 3-4 bin dolar seviyesine geriliyor. Denizden uzaklaştıkça konut fiyatları düşüyor. Era Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, Bağdat Cad-desi’nin geçmişte zeminleri dükkan, üst katlan ise konut olarak kullanılan bir yapıya sahipken günümüzde dünyaca ünlü markaların toplandığı bir cadde haline geldiğini, binaların tamamının işyerine dönüşmeye başladığını söylüyor. Kentsel dönüşümün bölgede tüm hızıyla devam ettiğini belirten Atalay, “Artan arz nedeniyle geliştirilen yeni projelerde fiyatlar gev-şeyecektir” yorumunu yapıyor.

“ARZ FAZLASI VAR”

Bağdat Caddesi’nde halen satışı süren projelerde de yüzde 30’lara varan oranlarda fiyat gerilemesi olduğu gözlemleniyor. Bu da hızlı kentsel dönüşümle birlikte ortaya çıkan arz fazlasına bağlanıyor. Cadde ve çevresinde yaklaşık 30 yıldan bu yana 50’nin üzerinde konut projesi geliştirdiklerini belirten Aydo-ğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, “Aslanpark, İstasyon-park, Aydoğanpark gibi projelerimizin satışta olduğu bu bölgenin dinamiklerini çok iyi biliyoruz. Son dönemde Bağdat Caddesi’nde olması gerekenden çok fazla bina yenilenince insanlar projelerin öne çıkmasını bekliyor. Ancak şu anda arz talebin önüne geçmiş durumda” diyor.

KOŞULLAR AĞIRLAŞTI

İrfan Aydoğan, inşaat şirketleri arasında yoğun rekabetin yaşandığı bölgede müteahhitlerin mülk sahiplerine taşınma bedelleri, kira yardım bedelleri gibi birtakım harcamalarla çok ağır yükler altına girdiğini de vurguluyor. Bazen bir yıla kadar çıkan ruhsat süreci nedeniyle inşaatlara başlamakta geç kalındığı için bina teslim sürelerinin uzadığına dikkat çeken Aydoğan, bu süreçte de mülk sahiplerine kira yardımlarının devam ettiğini, kira yardımı bedellerinin maliyetlere yüzde 13-18 arasında ek yük getirdiğini söylüyor.
Ekonomist

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir