Anasayfa / GÜNDEM / Dubleks Evin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Dubleks Evin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dubleks Evin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ferah ve geniş evlerde yaşamak birçok kişinin hayalidir. Ev sahibi olmak isteyen herkes bütçesinin el verdiği ölçüde mümkün olan en ferah evi almak ister. Hal böyle olunca da dubleks evler bu isteği gerçeğe dönüştüren en yakın seçenekler olarak karşımıza çıkıyor.

 

En çok talep gören konut tiplerinden olan dubleks konutlar ev sahiplerine getirdiği birçok avantajın yanında birtakım götürülere de sahip. Her konut tipinde olduğu gibi dubleks evi de almadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizin için araştırdık. Öncelikle avantajlarından başlayalım…

 

Ferah Bir Dünya

 

Dubleks evin en önemli artısı şüphesiz ferahlığı…Özellikle geniş aileler ya da sık sık misafir alan evler için en rahat alternatif. Sıkışmadan, özgürce yaşamak, eşyaların kaplayacağı alanı dert etmeden özgürce alışverişe olanak sağlayan en ideal konut tipi desek yanılmış olmayız. Dubleks ev sahipleri daha fazla alanın kullanıma sunulduğu bu evlerde ferahlığı doyasıya yaşama imkanı buluyor.

 

Size Ait Bir Yaşam Alanı

 

İkinci ve en önemli etkenlerden biri ise bağımsızlık… Özellikle müstakil dublekslerde oturan bireyler için bu evler, kendi aileleri dışında kimse ile göz göze gelmeyecekleri bir yaşam alanı. Bu da ev sahipleri için üst, alt ya da yan komşunun gürültüsüne maruz kalmadan bağımsız ve özgürce hareket olanağı sağlayacak bir yaşam anlamına geliyor.

 

Teras ve Bahçe Keyfi

 

Bahçe ve teraslar da dublekslerin sunduğu avantajlardan biri… Evi barınma ihtiyacınıı gideren bir yapı olmaktan çıkarıp içerisinde yaşamın bir çok ayrıntısına yer veren bahçe ve de teras bölümleri, özellikle müstakil dublekslerin tercih edilmesindeki en önemli etken. Böylece evin ferahlığına ferahlık katılıyor ve ev sahibi yalnızca dört duvar değil bir yaşam tarzı satın almış oluyor.

Gelelim dezavantajlarına…

Katlar Arasındaki Eşitsizlik

 

Dubleks ev sahiplerinin yakındığı konuların başında alt ve üst katların eşit şekilde ısınmama ve soğumama problemi… Özellikle çatı dublekslerin yegane sorunlarından biri olan üst kat yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olabilmesi dubleks sahiplerini dubleks aldıkları için pişman eden bir etken. Bunun sonucunda mevsimsel olarak evin katlarından birinin kullanımı geçici olarak durdurulabiliyor.

Artan Maliyetler

 

Alt ve üst katlardaki ısı farklılığı problemini gidermek ya da minimize etmek belli bir maliyet gerektirdiğinden dubleks sahiplerinin kesenin ağzını açması gerekiyor. Ayrıca yine çatı dublekslerinin en büyük problemi olan çatı akmalarının önüne geçmek ve rutin bir şekilde çatı onarımını gerçekleştirmek de ekstra bir maliyet gerektiriyor. Eve yapılacak izolasyon, yalıtım mantolama, onarım vb işlemler ev sahibinin cebine yansıyor.

 

Merdiven Faktörü

 

Bir diğer etken merdiven faktörü. Evi ikiye bölen merdivenler zamanla ev sahibi için bir eziyet sebebi olabiliyor. Üst ya da alt katta unutulan bir şeyi almak için giderek devleşen o merdivenleri inip çıkmak özellikle yaşlılar için oldukça güç hale gelebiliyor. Merdivenler hakkında düşüncelerin negatif yöne doğru dönmesindeki etkenlerden biri de çocuk faktörü. Çocukların yaşayacağı muhtemel merdiven kazalarının önüne geçmek için ev sahiplerinin ekstra dikkat etmeleri gerekiyor.

Bölünen Yaşam Alanları

 

Bir diğer faktör evin bütüncül olarak değil farklı iki yaşam alanı şeklinde algılanışının getirileri. Aşağı katta kalan banyo, üst katta kalan mutfak ya da kullanılmayan oda/odalar ev içerisindeki ulaşımı ve bütüncül algıyı zorlaştırabiliyor. Örneğin, dubleks sahipleri için kablosuz internet kullanmak bile can sıkıcı hale gelebiliyor. Katlar arası ağ algılamada problem yaşanabiliyor.

 

Isınma ve Temizlik Sorunu

 

Dubleks ev beraberinde getirdiği ısınma ve temizlik giderlerinde de farkını ortaya koyuyor. Evin her köşesini ısıtmak maliyetli olacağı için oda ya da odaların kış ayında kullanıma kapatılması söz konusu olabiliyor. Temizlik de aynı şekilde hem daha fazla zaman alacağı hem de kullanılacak temizlik malzemelerinin daha hızlı tükeneceği ve de direkt olarak maliyete yansıyacağı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda bütçeden daha fazla fedakarlık gerektirebiliyor.

 

İlginizi Çekebilir

Dubleks Evinizde Tasarruf Yolları Bu Yazıda

Çoğu kişinin hayali geniş ve ferah evlerde yaşamaktır. Dubleks evler de bu hayalin gerçekleştirilebildiği yerlerdendir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir