Anasayfa / Genel / Emlak Bankası Geri Geliyor
Emlak Bankası Geri Geliyor

Emlak Bankası Geri Geliyor

Bankanın yeni esas sözleşmesi Genel Kurul tarafından kabul edilinceye kadar Tasfiye Kurulunun ilgili mevzuattan ve esas sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve sorumluluk Yönetim Kuruluna geçecek. Banka, faaliyet izni alıncaya kadar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte kullanmakta olduğu adreste faaliyetlerini sürdürecek. “Tasfiye Halinde Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, 2003 yılında bankanın yönetim kurulu başkanı ve tasfiye kurulu üyesi olduğunu belirterek, göreve geldiği dönemde Emlak Bankası’nın üzerine kayıtlı hiçbir menkul ve gayrimenkul olmadığını vurguladı.

Ödenmemiş kredilerin tahsilatını yaparak, Hazine’ye ve sıra cetvelinde yer alan alacaklılara borçların ödendiğini söyleyen Sayın, bankanın borçsuz bir banka haline geldiğini kaydetti. Tahsil edilen kredilerden bir kuruş masraf yapmadıklarını belirten Sayın, cari masrafların herhangi bir sebeple bankaya gelen menkul ve gayrimenkullerin değerlendirilmesinden elde edilen kardan karşılandığını vurguladı. Son üç yıl içinde vergi rekortmeni listesinde ilk 100’de yer aldıklarına dikkat çeken Sayın, “Listede, bizden sonra yer alan canlı bankalar var” dedi.

‘Hem borcumuzu ödedik hem de sermayemizi biriktirdik’

KIT Komisyonumun ve Sayıştay’ın Emlak Bankası’nın canlı bir bankaya dönüştürülmesi tavsiyesinde bulunduğunu söyleyen Sayın, Emlak Bankası’nın tekrar aktif hale getirilmesi için ilgili değişikliğin torba yasa tasarısına ekleneceğini ifade etti. Sayın, şu açıklamalarda bulundu: “BDDK’nin verdiği bir süre var. Bir yıl içinde organizasyon çalışması yapacağız, ana sözleşmeyi hazırlayacağız. BDDK kararını verecek. Tasfiye sürecinde hem borcumuzu ödedik hem de bankayı canlı hale getirmek için sermayemizi biriktirdik. Iş şimdi karara kaldı. Bankalar Kanunu’nda zorunluluk 30 milyon dolar. Bizim 300 milyon dolara yakın bir sermayemiz var. Bankanın yüzde 99.9’u Hazine’nindi. Yine Hazine’nin olacak. Emlak Bankası, sanayi ve emlak alanında büyük bir boşluğu kapatacak” dedi.

Kanun teklifinin gerekçesinde yer alan verilere göre Emlak Bankası’nda tasfiyenin başlangıcından, 31 Aralık 2016’ya kadar olan dönemde yapılan toplam tahsilat tutarı 2.4 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın aktif büyüklüğü, 31 Mart 2017 tarihi i milyar TL, öz kaynak tutarı ise 1.6 milyar TL oldu.

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir