Anasayfa / GÜNDEM / Ev Alırken Hangi Cephe Tercih Edilmeli?
Ev Alırken Hangi Cephe Tercih Edilmeli?

Ev Alırken Hangi Cephe Tercih Edilmeli?

Her geçen gün yeni yatırımların yapıldığı inşaat sektöründe durmaksızın üretimin devam etmesinin yanı sıra konut alıcıları da çeşitli kararsızlıkları yaşamaya devam ediyor. Özellikle ilk yatırımını yapacak olan tüketiciler için ev almak başlı başına bir sorun haline gelebiliyor.

1

Ev sahibi olmak isteyenler ya da yatırım amaçlı ikinci bir eve sahip almak isteyenler genellikle evin cephesi konusunda kararsız kalıyor. Aslında bunun seçimini yapmak gerçekten de zor, çünkü alternatifler beraberinde birçok sonucu getiriyor.

4

En sağlam yatırım araçlarından olan konut yatırımında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bunlardan biri de evin hangi cepheden alınacağı konusu. Türkiye’de ev arayanların yüzde 33’lük kısmı ‘güney cephe’li ev ilanlarına bakıyor. Güneş ışığını her daim alan, kışın soğuğunu pek hissettirmeyen güney cepheli evler özellikle ısınma masraflarını düşürdüğü için sıklıkla tercih ediliyor.

2

Örneğin yazın çok sıcak olan bölgelerde güney cephe yerine kuzey cephe tercih edilmeli, çünkü yaz aylarında evin içinde durmak çok bunaltıcı olabilmekte. Ayrıca dairenin katı da cephe seçiminde önem arzediyor. En üst kattan ev almak isteyenler de güney cepheli ev aldıklarında genellikle pişman oluyor. Bunun nedeni de eve giren güneş ışığı miktarının çok fazla olması.

3

Evin ısıtılması ve sıcaklığının korunmasında ısı yalıtımlı evler ve ısıtma sistemlerinin kalitesi sayesinde çok fazla problem yaşanmaması dikkate alınarak daha güzel manzaralı cepheler güney cepheye tercih edilebiliyor. Ancak ev almadan önce kesinlikle o bölgeyi tanıyan ve bilen birisinden tavsiye alınması gerekiyor.

Gülay Odabaşı/Emlakguncel.com

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir