Anasayfa / GÜNDEM / Ev Alırken Hangi Katlar Tercih Ediliyor?
Ev Alırken Hangi Katlar Tercih Ediliyor?

Ev Alırken Hangi Katlar Tercih Ediliyor?

Ev almaya karar verildikten sonraki en önemli konulardan biri alınacak evin katı olarak karşımıza çıkıyor. Kaçıncı katta oturmak istersiniz? Sorusuna yanıt olarak birçoğumuzun aklında olabilecek en üst katlar canlanırken artık bu durum yerini mümkün olan en uygun şartlara bırakıyor. Müşteriler talip oldukları dairenin konumuna, cephesine, manzarasına ve daha birçok özelliğine bakarak karar veriyor. Bu sebeplerden birkaç tanesini şöyle sıralamak mümkün:
Manzara:

d7d3c8bb-c0bd-41cc-bc4a-0b2db0c7db49

Pencereyi açtığı anda yemyeşil bir orman ya da uçsuz bucaksız bir deniz manzarası ile karşılaşmayı kim istemez? İlk tercih sebeplerinden biri olan manzara daire alıcısında güçlü etki yaratıyor. Manzaralı daireler manzarasız olanlara nazaran bariz bir farkla tercih ediliyor. Bu manzara projenin 3. katında da bulunsa bu yere yakınlık tercihi etkilemiyor, ferah bir manzara müşteride cazip bir etki yaratıyor.

Yüksek binaların giderek yaygınlaştığı günümüzde özellikle Maslak, Büyükdere Caddesi, Şişli, Ataşehir ve Gayrettepe’de yaygınlaşan gökdelen binalar şehrin siluetinin vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Bir kapalı kutuda yaşıyormuş hissini tetikleyen manzarasız daireler ise ikinci tercihe düşüyor.

Özellikle yüksek katlı projelerdeki daireler, manzaranın keyfine daha fazla varılmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle çok kata sahip yüksek projelerin üst katlarındaki daireler diğer bölgelerde yer alanlara oranla daha hızlı satılıyor.

Kullanım Alanı (Bahçe):

5

Yeşilin dinginliğinin yaşanabildiği, hem beden hem ruhen dinlenmenin mümkün olduğu evlerde yaşamak fikri müşterileri çeken en büyük etmenlerden biri. Manzaranın ikinci planda kaldığı bölgelerde ev sahibi olmak isteyen tüketiciler kendilerine ait alanların olacağı evlerde yaşamak istiyor. Bahçeli evler bu tür seçimlerde önemli bir faktör konumunda.

Şehrin her geçen gün daha da bunaltan betonarme yapısı, günümüzde insanların en büyük sıkıntılarından olan şehir gürültüsüne yol açıyor ve dinlendirici bir hayat yaşamaya olanak tanımıyor. Bu durumda yeşile özlem duyan herkesin yeşillikler içinde ferah evlerde yaşayacakları projeler ara katlara göre daha çabuk satılıyor.

Deprem Korkusu:

Hayatın korkulan gerçeklerinden deprem, müşterileri yere daha yakın oturmaya teşvik ediyor. Bina ne kadar da sağlam olsa belleklerdeki bu korku nedeniyle konut alıcıları yere mümkün olduğunca yakın (bahçe katı) ya da ara kat daireleri tercih edebiliyor.

Diğer Nedenler:

Ev sahibi olurken kat seçimini etkileyen diğer nedenlerin arasında şehir gürültüsüne yakınlık ve kirlilik gibi etmenleri sayabiliriz. Alt katlarda yer alan daireler gürültüye daha yakınken, kat sayısı yükseldikçe sessiz bir evde yaşama oranı paralel oranda artıyor. Aynı şekilde alt katlardaki daireler toz ve hava kirliliğinden daha çabuk etkileniyor.

6

Kat tercihindeki diğer unsurlardan biri de ısı tasarrufu olarak sayılabilir. Birkaç evin arasında yer alan daireler ısıyı tutma açısından kenarda ya da en üstte yer alan dairelere göre daha elverişlidir.

Hangi Bölgelerde Kaçıncı Katlar Tercih Ediliyor?

1

Kat tercihindeki etkileyici belli faktörleri yukarıda kabaca saymıştık. Bölgelere göre kat seçimleri de yine bu etkenlerin ekseninde şekilleniyor. Müşteri oturmak istediği evi bu ve benzeri kriterler çerçevesinde belirliyor. Örneğin, deniz manzarasını izlemek isteyen müşteri doğal olarak maddi olanaklarının el verdiği ölçüde yüksek bir evde yaşamak istiyor. Gelelim bölgelere göre değişen kat tercihlerine:
Zeytinburnu, Maltepe, Pendik ve Kartal’da Yüksek Katlar Tercih Ediliyor

3

Denize yakın kesimlerden olan Maltepe, Pendik ve Kartal’da deniz manzarasını evinde hissetmek isteyen alıcılar olabildiğince yüksek katlarda oturmak istiyor. Bu bölgelerde yer alan Ritim İstanbul, Çukurova Tower, Mesa Kartal, Mesa Sahil ve Evora İstanbul gibi projeleri manzaraya elverişli binalar arasında gösterebiliriz. Diğer yandan Zeytinburnu sahiline yakın lokasyonu ile dikkat çeken The Veliefendi, Onaltıdokuz ve Ottomare Suites’te deniz manzaralı projeler kategorisinde yer alıyor.

Denize yakın olmayıp yüksekliği sayesinde ev sahiplerine denizi izleyebilme olnağı ve uçsuz bucaksız şehir manzarası sunan Quasar İstanbul, Anthill, Torun Center ve Skyland İstanbul gibi projelerde de üst katlar tercih nedeni oluyor.

Çengelköy, Sancaktepe, Beykoz, Sarıyer ve Çekmeköy’de İlk Tercih Bahçe Katları

4

Yeşil alan bakımından bariz farkla diğer bölgelerden ayrılan Beykoz ve Çekmeköy, Sarıyer, Sancaktepe ve Çengelköy gibi bölgelerde daha çok bahçeye sahip olan alçak katlar tercih ediliyor. Bahçe içerisinde şehrin gürültüsü ve kirliliğinden arınmış olarak yaşamak isteyen müşteriler bu bölgelerde yer alan projelerin bahçeli katlarını tercih ediyor. Bu bölgelerin projeleri de yeşil alandan daha fazla faydalanmak adına siteden daha çok müstakil evlerden meydana geliyor.

Çengelköy Pak Evleri, Bahçeli Vadi, Merkez Zekeriyaköy, Resim İstanbul gibi projeler ev sahiplerine yeşillikler içinde bahçelerin huzurunda yaşamayı vaad ediyor. Yeşil alanın yoğun olarak yer aldığı bölgelerin arasında Çamlıca, Zekeriyaköy ve Üsküdar’da yer alıyor. Bu bölgelerde yer alan konut projelerinde özellikle bahçe kullanımının geniş tutulmasına özen gösteriliyor.

2013’te Türkiye Kaçıncı Katta Oturdu?

7

Sahibinde.com’un verilerine göre 2013’te Türkiye genelinde her 40 saniyede 1, saatte 90 ve günde 2 bin 169 adet emlak satıldı ya da kiralandı. Türkiye 2013’te sıfır binada ve ikinci katta oturmayı tercih etti.

Verilerine göre 2013 yılında Türk halkının en çok tercih ettiği konut tipi yeni inşa edilmiş binada, ikinci katta yer alan, doğalgaz ile ısınan ve 3+1 odaya sahip daireler oldu. Kiralık dairelerde 120 metrekarelik daireler talep görürken, satılık dairelerde ise tercih 100 metrekarelik konutlardan yana oldu.

Emlakguncel.com Araştırma Servisi 20.02.2014

İlginizi Çekebilir

Konut Alırken Bunları Sorgulayın!

Konut Alırken Bunları Sorgulayın!

Bir yıl öncesine kadar düşük seyreden faizler, konut alımına teşvik edici fırsatlar ve değerlenen araziler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir