Anasayfa / Genel / Gayrimenkul Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Gayrimenkul Danışmanı Seçerken  Nelere Dikkat Etmeli?

Gayrimenkul Danışmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Konut fiyatlarındaki hareketliliğin yoğun şekilde yaşandığı günlerde gayrimenkul alım satımı yapmak isteyenlere tüyolar veren ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise Geliştirme Ve Eğitim Gelişim Direktörü Birgül Dalgakıran, gayrimenkul danışmanlarının önemine değindi. Dalgakıran, gayrimenkul danışmanı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Konut fiyatlarının artışını sürdürdüğü bugünlerde, özellikle kentsel dönüşüm ve ulaşım projelerinin bulunduğu bölgeler daha yüksek fiyat artışlarına sahne oluyor. Bu artıştan faydalanmak isteyen mülk sahiplerinin birçoğu sahip oldukları gayrimenkulü elden çıkartmak isterken bazı yatırımcılarda da satın alma eğilimi görülüyor.

Ticarete konu olan taşınmazı değerinde almak ya da satmak için de bir gayrimenkul danışmanıyla çalışmak ön şart olarak görülüyor. Konusunda uzman bir danışmanla çalışmanın sağlayacağı faydaların sayılamayacak kadar çok olduğu gayrimenkul sektöründe, acemi bir danışmanın ise uğratacağı zarar tahminlerin çok üzerinde olabiliyor. Burada da gayrimenkul danışmanın önemi ortaya çıkıyor.
Üstün beceri ve bilgi donanımına sahip olan danışman profilinin sayıca çok az olduğuna dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise Geliştirme Ve Eğitim Gelişim Direktörü Birgül Dalgakıran, iyi bir gayrimenkul danışmanında bulunması gereken özellikleri anlattı.

Dalgakıran “Kentsel dönüşüm projelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bölgelerin hızla değer kazanmasını fırsata çevirmek isteyen pek çok mülk sahibinin taşınmazlarını ederinin çok üstünde fiyatlarla elden çıkartmak istediğini görüyoruz. Şehrinizdeki en iyi çalışan, en güçlü pazarlama faaliyetlerini yapan, en iyi gayrimenkul danışmanı bile mülkünüzü değerinin üzerinde satamaz! Yüksek fiyat, satıcıların yaptığı en büyük hatalardan biridir. Gayrimenkul danışmanı burada hem geleneksel hem de günümüz yeniliklerini içerecek dengede bir pazarlama planı hazırlamalıdır.

Her insanın benimsemesi gereken dürüstlük ilkesi gayrimenkul danışmanlığında kritik öneme sahiptir. Bu nedenle yatırımcı, danışman seçerken mutlaka referans sormalı. Danışmanların giyiminden, yatırımcılarla yaptıkları ilk konuşmaya kadar pek çok şey danışmanın donanımı ve bilgisiyle ilgili ipuçları verir. Pazarlık gücü ve uzlaştırma becerileri yeterli olmayan danışmanlar başarılı bir ticaret yapamaz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir