Anasayfa / GÜNDEM / Hazine Arazilerini Kiralama Yetkisi Artık Kimde ?
Hazine Arazilerini Kiralama Yetkisi Artık Kimde ?

Hazine Arazilerini Kiralama Yetkisi Artık Kimde ?

Türkiye’nin enerji faturası 60 milyar doları bulurken, yerli üretimi artıracak çalışmalara da hız verildi. Bu doğrultuda yerli kömürü yakıt olarak kullanacak termik santraller teşvik kapsamına alınırken, yatırımcıların uzun süredir beklediği arazi problemi de çözüme kavuşuyor. Özellikle enerji yatırımlarında bundan sonra Başbakanlık’ın izni aranmayacak.

Hazine arazilerinin satış, kiralama ve tahsisinde Başbakanlık’ın iznini gerektiren genelge geçen yılın ortasında yayımlanmıştı. Bu kapsamda Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından gelen irtifak talepleri Başbakanlık’ın onayının ardından işleme konuyordu.

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 20 Şubat 2013 tarihinde defterdarlıklara gönderilen genelge sonrasında yatırımların hızlanacağını aktaran genel müdürlük yetkilileri Başbakanlık’ta çok sayıda yatırım arazisine ilişkin dosyanın beklediğine dikkat çekiyor. Üst düzey bir yetkili genelgenin ardından enerji yatırımlarının artabileceğini belirtiyor. Hazine arazilerinin satış ve kiralanmasına (irtifak) ilişkin dosyalar Başbakanlık’ta 4-5 uzman tarafından takip ediliyor. Bu da sürecin uzamasına sebep olabiliyor. Edinilen bilgilere göre genelge kapsamında kullandırılacak irtifak hakkının içerisine tarım arazileri ve Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yerlerinin de girebileceği belirtiliyor. İrtifak bir taşınmaz üzerinde hak sahibine o taşınmazdan yararlanma ve kullanma hakkı veren ve herkese karşı ileri sürülebilen bir hak olarak tanımlanıyor. 16 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Başbakanlık genelgesi sonrasında arazilerin satış ve kiralanmasının gecikmesi üzerine çok sayıda işadamı Başbakanlık’ın kapısını çalmıştı. Maliye Bakanlığı ise geçen yılın şubat ayında Hazine taşınmazlarının kiralanması ve irtifak hakkı devrinde yeni bir uygulamaya daha gitmişti. Hazine arazileri için 49 yıl olarak belirlenen irtifak hakkı 30 yıl ile sınırlandırılmıştı.

81 ilde bulunan defterdarlıklara gönderilen Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün genelgesinde kullanma izni verilmesi ve irtifak hakkı tesis edilmesi işlemlerinde ihale öncesinde bakanlıktan izin alınması gerektiğine dikkat çekiliyor. Genelgede, “Ancak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca lisans verilen ve Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yatırımcılar lehine verilecek kullanma izni ile tesis edilecek irtifak haklarına ilişkin bakanlıktan izin alınmaksızın valiliklerce (defterdarlıklar) işlemler sonuçlandırılabilecektir. Hazine taşınmazları hakkında bakanlığın uygun görüşü doğrultusunda yapılan kullanma izni veya irtifak hakkı ihaleleri sonrasında gerekli olması halinde ön izin verilmesi, ön iznin uzatılması ve ön izin sözleşmesi düzenlemesi işlemleri valiliklerce (defterdarlık) sonuçlandırılacaktır.” ifadelerine yer veriliyor.

İlginizi Çekebilir

İstanbul'da Günlük Kiralamaların Ticari Hacmi 500 Milyon Dolar

İstanbul’da Günlük Kiralamaların Ticari Hacmi 500 Milyon Dolar

TUVIUS’un araştırmasına göre son üç yıl içinde İstanbul genelinde günlük kiralık olarak 74 bin 820 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir