Anasayfa / GÜNDEM / İstanbul’da Arsa Daha Çok Kazandırıyor!
İstanbul'da Arsa Daha Çok Kazandırıyor!

İstanbul’da Arsa Daha Çok Kazandırıyor!

İstanbul’da son 3 yılda konut getirisi dövizin altında kalırken arsa ise reel olarak kazandırdı. Avcılar bölgesi arsada son 3 yılda yüzde 90 getiriyle dövizi solladı.

Konutta Şişli bölgesi yüzde 29’luk getiriye karşı bu dönemde yüzde 68 artış kaydeden dolara yenildi. Avcılar bölgesi ise arsada son 3 yılda yüzde 90 getiriyle dövizi solladı.

Gayrimenkul piyasasına ilgi sürerken getirilerde ise İstanbul’un son yıllarda döviz karşısında başarılı bir performans  gösteremediği ortaya çıktı. Konut cephesinde getiriler dövizin altında kalırken arsa fiyatları ise sağladığı getiri oranları ile yatırımcısını memnun etti. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) verilerine göre 2014-2017 yılları arasında döviz yüzde 68 artış kaydederken İstanbul’da semtlere göre değişmekle beraber ortalama konut fiyatı yüzde 39 arttı. Arsa fiyatları ise aynı dönemde ortalama yüzde 85 artarak adeta dövize meydan okudu. Arsada en yüksek değer artışı dolardan 22 puan fazla yani yüzde 90 ile Avcılar’da gözlemlendi. 1999 yılında yaşanan depremden sonra kentsel dönüşüm kapsamında Avcılar bölgesine yönelik konut arzı bölgedeki arsa fiyatlarını da yükseltti.

FİNANS MERKEZİ DEĞERİNİ ARTIRDI

Öte yandan özellikle markalı konut üreticilerinin Anadolu yakasında Tuzla, Pendik ve Sancaktepe ilçelerine yönelmesi bu bölgedeki arsaları da değerlendirdiği gözleniyor. Bu ilçelerde fiyatlar 3 yıl içinde  yüzde 80’in üzerinde artarak yine yatırımcılarına doların üzerinde kazanç sağladı. Ataşehir’de ise arsa fiyatları, bölgede hayata geçirilen Uluslararası Finans Merkezi projesiyle yüzde 82 oranında artış kaydetti.

Boğaz’daki konutların değeri 500 milyar lira

TUVİMER’in raporuna göre, anıt eserler ve paha biçilemez araziler hariç 114 milyon 453 bin mertrekarelik Boğaziçi’nin gayrimenkul arz  payına karşılığı toplam arsa piyasa değeri yaklaşık 670 milyar TL olarak saptandı. TUVİMER’in raporunda yine gayrimenkul arz payına karşılık yapıların ortalama piyasa değeri ise yaklaşık 500 milyar olarak belirlendi

Habertürk

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir