Anasayfa / GÜNDEM / Katar Başkonsolosluğu Mısırlılar Yalısına Talip!
Katar Başkonsolosluğu Mısırlılar Yalısına Talip!

Katar Başkonsolosluğu Mısırlılar Yalısına Talip!

Yalının sahibi Müfit Erbilgin’in, 100 milyon Euro değer biçtiği yalısına, Katar Başkonsolosluğu’ndan yanıt geldi. Erbilgin ailesinin emlak danışmanı Fuat Yeşilkaya olayı doğrularken, “Yalının satışı ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Önümüzdeki günlerde netleşecek” dedi.

Yeniköy Köybaşı Caddesi’ndeki yalıyı 1985 yılında satın alan ERG İnşaat’ın sahibi Müfit Erbilgin, yalıyı restore ettirdi. Bugüne kadar bazı taliplileri çıkan yalının, teklifleri düşük bulunduğu için satışı gerçekleşmedi. Son olarak 85 milyon dolarlık bir teklifi geri çeviren Erbilgin, yalıyı satın almak isteyen Katar Başkonsolosluğun 100 milyon euroluk teklifine sıcak bakıyor. Erbilgin Ailesi’nin yalının satışı konusunda yetkilendirdiği emlak danışmanı Fuat Yeşilkaya Katar Konsolosluğu’nun kendileriyle bağlantı kurduklarını doğruladı. 

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Katar Başkonsolosluğu’ndan bir heyet, Yeniköy’e geldi. Yeşiltaş, heyete yalıyı gezdirdi. Tarihi yalının özelliklerini anlattı. Başkonsolosluk yetkilileri de notlar aldı. Fuat Yeşiltaş, “Geçtiğimiz pazartesi günü Katar Başkonsolosluğu’ndan bir heyet geldi. Yalıyı çok beğendiler. Pazarlık aşaması devam ediyor. Önümüzdeki günlerde netleşecek” dedi. Fuat Yeşiltaş, Müfit Erbilgin’in Ankara’da yaşadığını, İstanbul’a geldiği zaman yalıda kaldığını söyledi. Yeniköy Hilpark Suites Sitesi No: 2’deki Katar Başkonsolosluğu’nun, satışın gerçekleşmesi halinde hizmet binasını yalıya taşıyacakları belirtildi.  

64 odası var

AHŞAP karkas yalının deniz cephesinin iki yanında ikinci katlardan dışarı taşan çıkıntılı cumbalar bulunuyor. Yalının duvarlarında, yapıldığı dönemden günümüze ulaşan Rokoko üslubu işlemeler var. Misafirhanesi ile birlikte toplam 64 odası olan yalının alanı 3.633 metrekare. Ayrıca bir yüzme havuzu ve bir Türk hamamı da bulunuyor. Denize 60 metre rıhtımı olan yalı, Kıbrıslı Yalısı’ndan sonra Boğaziçi’nin en uzun rıhtıma sahip yalısı.

Yalının her köşesi tarih kokuyor

1880’lerde yaptırılan Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı’nın ilk sahibi dönemin ünlü sarraflarından Varki Vartaks’tı. Vartaks ölünce 1887’de yalıyı Teşkilat- ı Umumiye Nazırı Ahmet Münir Paşa aldı. 1911’de 2. Abdülhamit tarafından oğlu Şehzade Burhanettin’e satın alındı. Şehzade’nin boşandığı eşi Aliye Hanım, daha sonra 10 yıl daha yalıda oturdu. Osmanlılar göçünce 1923’te Mısırlı Ahmet İhsan Bey’e geçen yalı, ‘Mısırlılar Yalısı’ olarak da bilinir. 1946’da Ahmet İhsan Bey’in çocuklarına miras kalan yalıyı 1985’te Erbilginler satın aldı.

İlginizi Çekebilir

Konut Almak İçin Fırsat Ayları

Konut Almak İçin Fırsat Ayları

İlk 5 ay, geçen yıla göre artan konut satışlarının Haziran’da yüzde 7,9 gibi sert düşüş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir