Anasayfa / GÜNDEM / Lojman Satışlarında Son Durum ?
Lojman Satışlarında Son Durum ?

Lojman Satışlarında Son Durum ?

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla satılacak lojmanlar için hazırlanan kanun tasarısı taslağına, lojmanların öncelikle içinde oturana rayiç bedelden satılabilmesi için özel düzenleme konuluyor. İçinde oturanların mağdur edilmemesi için gerekli her türlü tedbir alınacak. Elde edilen   taslağın ayrıntıları şöyle: Lojmanlarda daireler, rayiç bedel üzerinden ihaleyle satılacak. İhalede oluşan son fiyat tutarı ya da hiç kimsenin teklif vermemesi durumunda değer komisyonunun belirlediği tutar içinde oturan kamu görevlisine teklif edilecek. Memur 15 gün içinde kararını verip, bunu yazılı şekilde bildirecek. Almaya karar verirse 1 ay içerisinde şartnamede belirlenen şartlarda parayı yatırması istenecek. Memur almazsa, lojman ihaleye katılan diğer kişi ya da firmalara kalacak.

Ayrıştırma imkanı olmayan, hukuki problemleri olan, çok eski yıllarda yapılmış ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olan lojmanlar, belirlenecek rayiç fiyat üzerinden, ihaleye çıkılmayıp, daireler halinde doğrudan içinde oturana teklif edilecek. SİT alanı içerisinde yer alan kamu lojmanları satışa çıkarılmayacak. Emniyet, Silahlı Kuvvetler, hakimler ve savcılara ait lojmanlar güvenlik nedeniyle satılmayacak. Arsa değeri çok yüksek olan ve emsal değeri çok fazla olan, geniş arazi içerisinde yer alan lojmanlar, tüm bloklar halinde satılacak. Bunlar açık ihale usulü ile en yüksek fiyatı veren kişi ya da tüzel kişilere satılacak.
 

Bütçe verilerine göre; kamuya ait lojman sayısı 236 bin 811. Emniyet Genel Müdürlüğü 46 bin 200’le en fazla lojmanı olan kurum. Emniyet’i 43 bin 785 lojmanla Milli Eğitim Bakanlığı, 41 bin 995 lojmanla da Milli Savunma Bakanlığı izliyor. Sağlık Bakanlığı’nın ise 20 bin 453 lojmanı bulunuyor. Elinde hiç lojman olmayan kamu kurumları da Avrupa Birliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, MİT Müsteşarlığı ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı şeklinde sıralanıyor.

İlginizi Çekebilir

Göcek Koyları İhaleyle Kiralanıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Göcek koylarının ihaleyle kiralanması ilişkin açıklamada bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir