Anasayfa / GÜNDEM / Suruç Tüneli Işığı Gördü !
Suruç Tüneli Işığı Gördü !

Suruç Tüneli Işığı Gördü !

 

Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi’nin en önemli ayağını oluşturan ve tamamlandığında yaklaşık 95 bin hektar alanı sulayacak Suruç Tüneli’ndeki çalışmalar, 8 ayrı şantiyede 2 yılı aşkın süredir devam ediyor.

Gelecek yıl tamamlanması planlanan tünel ile Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na saniyede 90 ton su akıtılacak. Milli ekonomiye her yıl ortalama 75 milyon dolar katkı sunması öngörülen projenin, yaklaşık 200 bin kişiye de istihdam sağlaması planlanıyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, 17 kilometre uzunluğundaki tünelde hızla sona yaklaşıldığını belirterek, ”Makinemiz şu anda 13’üncü kilometrede çalışıyor. Bu yıl tünel biterek su verilecektir” dedi.

Karahocagil, tünelin devasalığına dikkati çekerek, çalışmaların yürüdüğü bölgelere özel kurulan demir yolu hattıyla ulaşıldığını belirtti.

 

 

İlginizi Çekebilir

Suruç Tüneli’nde Işık Göründü

Suruç Tüneli’nde Işık Göründü

Yapımına 2010 yılında başlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması tünel inşaatı, devam ediyor. Özel makinalarla çalışılan tünelde 20-25 metre ilerleme sağlanıyor. Tamamlandığında dünyanın 5'inci Türkiye'nin ise birinci uzun sulama tüneli olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir