Anasayfa / Genel / TOKİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN HER ŞEY !
TOKİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN HER ŞEY !

TOKİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN HER ŞEY !

TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara Bireysel Emeklilik ile emekli olan vatandaşlar başvuru yapabilir mi?

Hayır. TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara başvuru yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olma şartı aranır.Bireysel emeklilik ile emekli olanların başvuruları geçerli değildir.

TOKİ talep örgütlenmesinde başvuru sayısı konut sayısından yüksek olursa ne olur?

Böyle bir durumda konut almaya hak kazananların belirlenmesi için kura çekimi yapılmaktadır. Kura çekimi, belediyelerce organize edilmektedir. Kura sonucunda konut sahibi olacak olanlar belirlenir.

TOKİ talep örgütlenmesine başvurup vazgeçince başvuru ücreti geri ödenir mi?

TOKİ Talep örgütlenmesine başvuruda bulunanların konut almaktan vazgeçmesi halinde başvuru bedelleri geri ödenmektedir.

TOKİ’nin talep örgütlenmesi sistemi nasıl işliyor?

Belediye, öncelikle bölgedeki konut talebini belirlemek üzere, TOKİ tarafından hazırlanarak belediyeye gönderilen anket formu ile bir anket yapmaktadır. TOKİ’den konut edinmek isteyenler; bu anket formunda tercih ettikleri konut tipine, metrekare büyüklüklerine, oda sayılarına, fiyatlarına ve ödeme koşullarına göre tercihlerini belirtmektedir. TOKİ, bu anketler doğrultusunda ortaya çıkan konut ihtiyacına göre plan yapmakta; konut tipini, tahmini fiyat ve satış koşullarını hazırlayarak ilgili belediyeye göndermekte ve belediyeye belli bir süre vermektedir. Aynı zamanda o yerleşim bölgesindeki Ziraat Bankası Şubesi’nde TOKİ adına bir hesap açtırılmaktadır. Belediye, TOKİ’nin belirlediği kriterler çerçevesinde duyuru yapmakta, konut edinmek isteyen vatandaşlar başvurularını belediyeye yapmakta ve başvuru formunu doldurarak taahhütname imzalamaktadır.

Başvuru için; 2+1 75 m2 kadar olan konutlar için 4.000 TL, 3+1 ve daha yüksek m2 konutlar için 6.000 TL başvuru bedelini Ziraat Bankasının ilgili şubesine yatırmaktadır. Konut talebi toplama süreci tamamlandığında TOKİ; başvuru sahipleri listesiyle başvuru bedellerinin ödendiğine ilişkin dekontları hem banka hem de belediyeden çift kontrol sistemiyle denetlemektedir. Başvuruda bulunanların sayısının TOKİ tarafından uygun görülen sayıya ulaşması halinde proje ihaleye çıkarılmaktadır. İhale sonucunda TOKİ kesin satış fiyatlarını belirlemekte ve belediyeye bildirmektedir. Konut satış fiyatları üzerinden konut hak sahipleri ile gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanmaktadır.

Üzerinde taşınmaz kaydı olanlar TOKİ’den ev alabilirler mi?

Kuralı satışlarda ve/veya alt gelir projelerinde, başvuru sahibinin kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması gerekmektedir (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç). Açık satışlarda ise, genel olarak bu şart aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır.

TOKİ’nin standart konut projelerinden satın alınan konutlar kiraya verilebilir mi?

Standart tip konut sahipleri konutlarını kiraya verebilmektedir. Ancak istisnai durumları olan 3+1 konutların kiraya verilebilmesi hususu TOKİ inisiyatifindedir.

TOKİ, tüm dul ve yetim vatandaşlar için konut satışlarında ayrıcalık tanıyor mu?

TOKİ konut satışlarında sadece şehitlerin dul ve yetimleri için ayrıcalık tanımaktadır. Bunun dışında, diğer dul ve yetim vatandaşlar için herhangi bir ayrıcalık tanımamaktadır.

TOKİ talep örgütlenmesini kim organize ediyor?

Talep örgütlenmesi belediyeler tarafından organize edilmektedir.TOKİ nüfus yoğunluğunun düşük olduğu bu bölgelerde, konut uygulaması yapılacak arsa ve müşteri temini belediyenin sorumluluğunda olmak kaydıyla toplu konut projeleri yapmaktadır.

TOKİ’nin arsa karşılığı gelir paylaşımlı projelerinden konut satın almak isteyenler parayı yatıracakları teminat hesaplarını nereden öğrenebilir?

Teminat hesapları,TOKİ web sitesindeki “Satışta Olan Projeler” bölümünde ilan edilen arsa karşılığı gelir paylaşımlı projelerin içeriğindeki satış duyurularında yer almaktadır.

TOKİ, engelli vatandaşlar için konut satışlarında ayrıcalık tanıyor mu?

TOKİ, 18 yaşını tamamlamış %40 ve üzeri engelli raporu bulunan engelli vatandaşlara, satışa sunulan konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahiplerini kura ile belirlemektedir. Kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir.

TOKİ’den konut alımı için istenilen her ilde başvuru yapılabilir mi?

TOKİ tarafından yapılan projelerden konut sahibi olabilmek için kuralı satışlarda ve/veya alt gelir projelerinde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Açık satışlarda ise, genel olarak ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bu şartlar bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Dar Gelirli Ev Sahibi Olabilecek!

Dar Gelirli Ev Sahibi Olabilecek!

Dar gelirlinin ev sahibi olması için yeni bir adım atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir