Anasayfa / GÜNDEM / Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu
Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu

Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu

Türk inşaat sektörüne yaptıkları katkılardan, gerçekleştirdikleri başarılı projelerden dolayı isimlerini sıkça duyduğumuz, sektörün önde gelen inşaat patronlarını sizin için derledik. İşte inşaat sektörünün en prestijli şirketlerinin sahipleri ve biyografileri…

ALİ AĞAOĞLU

Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Türk işadamı. İnşaat sektörünün Türkiye’deki en bilinen isimlerinden birisi olan Ali Ağaoğlu, sempatik tavırları ve çalıştığı sektördeki büyük başarısıyla tanınmaktadır. Kendisini inşaatçı değil, Yaşam Mimarı olarak gördüğünü belirtmiştir.

Ali Ağaoğlu, 3 Mart 1954 tarihinde, Trabzon’a bağlı olan Of ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mithat Ağaoğlu, İstanbul’da döneminin tanınmış müteahhitleri arasındaydı. Babasının da etkisiyle gençlik yıllarında bir yandan okuyup bir yandan da inşaatlarda bu mesleği temelden öğrenen Ali Ağaoğlu, 1975 yılında babasının geçirdiği ciddi bir kalp rahatsızlığı sonrasında bir süreliğine aile işlerinin başına geçti; bu dönemde iş yükünden dolayı liseyi yarıda bırakmak zorunda kalmıştı.

Babasından ticari anlamda yollarını 1977 yılında ayırmasının ardından Ağaoğlu Şirketler Grubu’nu kuran Ali Ağaoğlu, kısa bir süre içerisinde inşaat, turizm ve hizmet sektörünün ülkemizdeki en büyük isimlerinden birisi oldu. 1981 yılından itibaren toplu konut siteleri üretmeye başlayan Ağaoğlu Şirketler Grubu, özellikle 1990’lı yılların sonlarında başladığı “My” konseptli yaşam alanları ile ülkemizde inşaat sektörünün geleceğini belirleyen isim oldu. My World, My Office, My Towerland gibi projeleri ile Ataşehir, Ayazma ve Çekmeköy bölgelerine büyük bir canlılık getiren Ağaoğlu Şirketler Grubu, 2010 yılını 1 milyar TL’lik bir ciroyla kapatırken, 2011 yılı için kendisine 2 milyar TL’lik bir hedef koyarak alanında liderliği sürdürmekte.

Şirketinin televizyonda yayınlanan reklamlarında rol alarak halk ile yakın ilişkiler kuran, farklı bir iş adamı profili çizen Ağaoğlu, iş yaşamının yanı sıra özel hayatı ve lüks araba tutkusuyla da kendisinden bolca sözettirdi. Aralarında Ferrai, Tesla ve Bentley’in de bulunduğu lüks araba koleksiyonu ile pek çok gazeteye ve tv programına haber olan başarılı iş adamı, lüks araba tutkusu ile tanınıyor.

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu

Artaş Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 1954 yılında Kayseri’de doğdu. 1963’te 9 yaşındayken ailesi ile İstanbul ‘a yerleşti. Babası kösele ve deri ticareti yapıyordu. Ticaret lisesini bitirdikten sonra babasının yanında çalışmaya başladı. Ticareti ondan öğrendi. 1974 yılında askere gitti. 1977’de askerlik sonrasında inşaata başlamayı düşündü.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu abisi Nuh Çetinsaya ile birlikte 1971 yılında inşaat sektörüne giren Süleyman Çetinsaya, 1982 yılına kadar ağabeyi Nuh Çetinsaya ile birlikte ortak olarak çalışarak Bayazıt İş Merkezi, Marmara Çarşısı, Efes, Kavaflar Çarşısı ve Azak İşhanı gibi 50’ye yakın iş merkezi yaptı.

Süleyman Çetinsaya, konut projelerine Merpenköy’de 1982 yılında 20 daireli Şafak Apartmanı’nı yaparak başladı. Daha sonra 1984 yılında 40 daireli Artaş Apartmanı hayata geçirdi. Konut sektörüne girdikten sonra 1986 yılında otel inşaat çalışmalarına başlayan Süleyman Çetinsaya, 1986 yılında ilk otel işini Ersa Otel ile gerçekleştirdi. 2000’li yıllara kadar 7 otel inşaatı tamamlayan Süleyman Çetinsaya, The President Otel ve Ctadel Otel’in işletmelerini de kendisi yapıyor.

1993 yılında Bakırköy’de yer alan Carousel AVM’nin yapımına başlayan Süleyman Çetinsaya, 1995 yılında alışveriş merkezi inşaatını tamamlayarak yüzde 28 hissedarı oldu. 3 erkek çocuk babası olan Süleyman Çetinsaya, her gün 06:30’da kalkıp 1 buçuk saatlik sabah yürüyüşünü yapıyor.

AZİZ TORUN

aziz-torun__aziz_torun-660x330

Aziz Torun 1950’de Erzincan – Kemah’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1975’te mezun oldu. 1976-1982 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda iş müfettişliği yaptı. 1982’de görevinden ayrılarak iş hayatını özel sektörde sürdürme kararı aldı. Bir süre sonra Torunlar Şirketler Topluluğu kuruldu. Aynı zamanda Torunlar Şirketler Topluluğu’nu oluşturan şirketlerin bir bölümünün yönetim kurulu başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.

Aziz Torun, kurucusu olduğu Torunlar GYO’nun aktif olarak faaliyet gösterdiği gayrimenkul ve perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere sektör derneklerinde de görev almaktadır. Torun, son olarak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) 2013 yılının Ocak ayında gerçekleşen 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2013 – 2014 dönemi GYODER Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Ayrıca Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nde (AMPD) uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği ve AVM’lerden Sorumlu Grup Başkanlığı görevlerini yürüten Aziz Torun aynı zamanda TÜSİAD ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Danışma Kurulu üyesidir.

ZİYA YILMAZ

DAP Holding Yonetim Kurulu Baskani Ziya Yılmaz

İnşaat sektörünün önemli firmalarından biri olan DAP Yapı’yı kuran Ziya Yılmaz, 1 Mayıs 1974’te Trabzonda’da doğdu. Yılmaz’ın, inşaat sektörü ile tanışması ortaokul ve lise yıllarında oldu.

Üniversite eğitimini Halkla İlişkiler alanında tamamlayan Ziya Yılmaz, Trabzonlu İşadamları Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi, KONUTDER ve İNDER’in kurucu yöneticilerinden biridir. İlk konut projesi olan Şelale Evleri ile inşaat sektörüne İstanbul Kağıthane’den giriş yapan Ziya Yılmaz, bu projeyi DAP Yapı ismiyle kurduğu firma ile hayata geçirdi.

Yaşama geçirdiği ilk konut projesi Şelale Evleri’nin ardından diğer projelerine Space, Village, Premium ve Crown konseptlerini geliştirdi. Ziya Yılmaz halen DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır.

DAP Yapı, ülkemizin yapı anlayışını değiştirme misyonuyla gerçekleştirdiği farklı ve çizgi dışı projeleriyle Türkiye ekonomisine katma değer, insanımızın yaşamına da artı değer sağlamaktadır. Su, doğa ve gelecek konseptinden hareketle oluşturduğu yaşam alanlarıyla DAP Yapı, bugün model alınan bir şirket konumuna gelmiştir. DAP Yapı, uzun yıllara dayanan sektörel tecrübenin ışığında ilk markalı konut projelerini 1999’da gerçekleştirmesiyle varlık kazanmıştır.

UĞUR DUMANKAYA

Uğur Dumankaya Görsel 1

1994 yılından itibaren Dumankaya İnşaat bünyesinde çeşitli görevler üstlenmiş olan Uğur Dumankaya, şu an Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Uğur Dumankaya, 1970 yılında İstanbul Kartal’da dünyaya geldi. Dumankaya, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi’nde İşletmecilik İhtisas Yönetimi üzerine Master yaptı.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Üyesi, İVİAD, AMPD, ve Galatasaray Spor Kulübü üyesi. Evli ve 4 çocuk babası Uğur Dumankaya İngilizce biliyor.


İNANÇ KABADAYI

Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu

1974 İstanbul doğumlu olan İnanç Kabadayı, orta ve lise öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde lisans öğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde tamamladı. İnanç Kabadayı, profesyonel iş hayatında Saha Mühendisliğinden başlayarak Proje Koordinatörlüğüne kadar farklı unvanlarda görev aldı.

Taahhüt ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren, 35 yıllık bilgi birikiminin ve deneyimin güçlü sinerjisini bir araya getiren EgeYapı Group’un Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren İnanç Kabadayı, aralarında Shangri La Bosphorus, Sheraton Samsun Oteli, Olive Plaza, Abdi İbrahim Genel Müdürlük Binası, İz Tower, İz Tetra projelerinin yer aldığı çok sayıda başarılı projeye imza attı.

Gayrimenkul sektöründe başarının sırrının doğru lokasyonda, doğru proje ve doğru fiyat politikasında olduğunu belirten İnanç Kabadayı, “Avrupa’nın En İyi Karma Kullanım Projesi” ödülünü alan ve 2014 Eylül ayında dünyanın en önemli ekonomi yayınlarından biri tarafından “Getiri Potansiyeli En Yüksek’’ projesi seçilen Batışehir projesi, Kağıthane projesi, Yedikule projesi, Anadolu Yakası’nda ise Pega Kartal, İzpark Ofis ve Beylerbeyi projesi ile toplamda 1.200.000 m² inşaat alanını yönetmektedir.

İnanç Kabadayı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif bir şekilde görev almaktadır. Girişimcilik alanındaki faaliyetleri ile de ön plana çıkmaktadır. Girişimciliği ve girişimcileri destekleyen bir dernek olan İstanbul Genç Girişimciler Derneği’nin (İSGİD) Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

İnşaat sektörünün etkin kuruluşları olan Konutder-Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği ve İnder-İstanbul İnşaatcılar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

ERHAN BOYSANOĞLU

erhan-boysanoğlu

1947 yılında Ankara’da doğan Erhan Boysanoğlu, 1971’de ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olmuştur.

1970 yılında Mesa Mesken Sanayii A.Ş.’de çalışma hayatına başlayan Boysanoğlu, inşaat müdürü, genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyeliği yapmış, Mesa Toplu Konut A.Ş.’de 1994–2001 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

2002–2006 yılları arasında Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Boysanoğlu, 2006 yılından bu yana da Türkiye Müteahhitler Birliği Yüksek Danışma Kurulu üyeliğini sürdürmekte ve Mesa Mesken Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.2013 yılında Mesa Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiştir. Evli ve 2 çocuk babası olan Boysanoğlu, İngilizce bilmektedir.

MEHMET OKAY

Türk İnşaat Sektörünün 10 Başarılı Patronu

1961 İzmir Buca doğumlu olan Mehmet Okay,1983 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Üniversitede iken Mesa Mesken San. A.Ş’de başladığı iş hayatında Satış-Pazarlama ve Mali-İdari İşler Müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulunduktan sonra profesyonel hayata veda edip,1991 yılında 3 arkadaşıyla birlikte Ant Yapı San ve Tic. Ltd’yi kurdu.

Yurt içinde ve yurt dışında bir çok konut, residence, villa, otel, okul, AVM, Kültür- eğlence merkezi ve çok amaçlı kompleks projelerini başarı ile bitiren ve 20. yılını dolduran Ant Yapı’da Kurucu ortak olup, Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam ediyor. 2009 yılında Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödülü ile 2007 Kazançları Üzerinden Yüksek Düzeyde Kurumlar Vergisi Mükellefi Ödülünün sahibi olan Mehmet Okay, evli ve iki çocuk babası.

ALİ DUMANKAYA

Ali_Dumankaya

DYK İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Dumankaya Ali Dumankaya; 1966 doğumludur. 3 çocuk babası olan Ali Dumankaya; İbrahim Dumankaya’nın oğludur. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olan Ali Dumankaya; İngiltere’de Birmingham Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği mastarı da yapmıştır.

Ali Dumankaya; askerliğini yedek subay olarak Milli Savunma Bakanlığı F-16 Daire Başkanlığında 1990 yılında tamamlamıştır. Ali Dumankaya, Pamukbank’ta Management Trainee olarak 6 ay Finans Eğitimi almıştır. 1990’da kuruluşundan itibaren 7 yıI boyunca Dumankaya Otomotiv’de ve daha sonra Dumankaya inşaat bünyesinde çeşitli görevler üstlenmiş olan Ali Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ali Dumankaya 31 Mayıs 2013 tarihinde DYK İnşaat’ı kurarak İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye devam etmektedir.

Çok iyi derecede İngilizce bilen Ali Dumankaya, ULI Yönetim Kurulu Üyesi, GYODER, KONUTDER ve GS Spor Kulübü üyesidir. Ali Dumankaya 31 Mayıs 2013 tarihinde DYK İnşaat’ı kurarak İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye devam etmektedir.

ÖZCAN TAHİNCİOĞLU

fft99_mf2173762

1969 İstanbul doğumlu olan Özcan Tahincioğlu, orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı, lisansını ise ABD’deki Babson College’da finans ve ekonomi üzerine yaptı.

Tahincioğlu, kariyerine Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret AŞ’de başladı. Çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 1994 yılında Finansman Müdür Yardımcılığı, 1999 yılında da Mali ve Ticari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Tahincioğlu, 2002 yılında Cadbury Schweppes Overseas Ltd’in Kent Gıda’da çoğunluk hisse almasıyla birlikte Kent Gıda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini devraldı. 2004-2013 tarihleri arasında ise Kent Gıda Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

Temeli 1956’ya dayanan; gayrimenkul, tarım, üretim, enerji ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Tahincioğlu Holding AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Özcan Tahincioğlu, holdingin 1965’te kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere girdiği gayrimenkul geliştirme ve inşaat sektöründeki payını büyüttü. Tahincioğlu, Kent Gıda’nın satışının ardından holdingin amiral gemisi konumuna gelen Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat ve Turizm AŞ ile Nida İnşaat ve Turizm AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de üstleniyor.

Tahincioğlu Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde de yönetim kurulu başkanlığı ve üyelikleri bulunan Özcan Tahincioğlu, ayrıca girişimcilik alanındaki faaliyetleri ile de Türk iş dünyasında adından söz ettiriyor. Girişimciliği ve girişimcileri destekleyen bir dernek olan Endeavor Türkiye’nin Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olan Tahincioğlu, 2009-2013 arası iki dönem derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. Halen Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyeliği devam ediyor.

Emlakguncel.com

İlginizi Çekebilir

Ali Ağaoğlu Basın Açıklaması Yaptı!

Ali Ağaoğlu Basın Açıklaması Yaptı!

Medyada yer alan “Tektaş Rekoru” başlıklı haberlerle ilgili olarak Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir