Anasayfa / GÜNDEM / Tuzla'ya Dev Projeler
Tuzla'ya Dev Projeler

Tuzla'ya Dev Projeler

TUZLA’YI DEV PROJEYLE ÇEKİM MERKEZİ YAPIYOR

‘Şantiye Turu’muzun bu haftaki konuğu markalı konut üretiminde başa oynayan firmalardan biri olan Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım. Özellikle Anadolu yakasında sayısız proje gerçekleştiren Teknik Yapı’nın en son ve en büyük projesi olan Evora İstanbul’da turumuza başlıyoruz.
Teknik Yapı’nın bu projesi de Ataşehir ve Kartal gibi büyük bir gelişme göstermesi beklenen bölgelerinden biri olan Tuzla’da yapılıyor. Proje Tuzla için o kadar önem taşıyor ki, bölgede herkesin dilinde dolaşıyor. Bölgenin en yüksek noktasında denize nazır bir tepenin etrafında inşa edilen Evora İstanbul’da bulunan yaklaşık 5 bin konut ve tamamlandığında barındıracağı 15 binin üzerindeki nüfus Tuzla’yı yeni bir merkez haline getirecek. Proje şimdiden bölgedeki kiraları bile artırmış durumda.

Yüzde 70’i denize bakıyor
Yıllardır konut üreten ve bu konunun duayeni haline gelen Nazmi Durbakayım, proje geliştirirken ilk baktığı şeyin lokasyon olduğuna dikkat çekiyor. Nazmi Bey’e göre buradan konut alacakların evlerine nasıl ulaşacakları çok önemli. Zaten bir projenin değerini de öncelikle bulunduğu yer belirliyor.
Evora İstanbul 5 bin 75 bağımsız bölümle Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alıyor. 850 bin metrekarelik inşaat alanı ve 500 bin metrekarelik satılabilir alanı onu Türkiye’nin en büyük ölçekli projesi haline getiriyor. Projede 4 bin 655 konut, 314 rezidans ve 103 ticari alan bulunuyor. Ayrıca poliklinik, kreş, spor merkezi, kır kahvesi şarj istasyonu ve 7 bin 500 otopark projenin dikkat çeken özelliklerini oluşturuyor. Bu arada projenin yüzde 70’i deniz görüyor.

33 bin kişi ağırladı
Projenin özenle hazırlanmış satış ofisi arazinin ortalarında yer alıyor. Buradaki amaç projede yer alan konutların ortalama manzarasını göstermek. Satış ofisi sunduğu deniz manzarasıyla konut sahiplerine görecekleri manzaranın ipuçlarını veriyor. 3 bin metrekare büyüklüğündeki satış ofisi oldukça ferah tasarlanmış. 3 milyon lira harcanarak hazırlanan satış ofisi Teknik Yapı’nın inşaattaki titizliğini gösteriyor. 23 kişinin çalıştığı satış ofisini bugüne kadar 33 bin 200 kişi ziyaret etmiş. Gelenler de zamanının büyük bölümünü satış ofisinde harcıyor.

Özel seramik kullanıyor
Evora İstanbul’dan konut alanlar örnek dairelerden ne aldıklarını net bir şekilde görebiliyor. Projenin mimarı da olan Eren Yorulmazer’in tasarladığı örnek daireler satış ofisinde yer alıyor. 2+1 ve 3+1 dairelerin örnek daireleri yapılırken, Nazmi Bey, tüm malzemeleri en iyi kaliteden seçtiklerini söylüyor. Hatta mimar Eren Yorulmazer’in isteğiyle sadece Evora için özel olarak hazırlanan 148 bin metrekarelik Vitra seramikler bile kullanılıyor. Bu seramikler sadece Evora’daki konutlarda kullanılıyor. Nazmi Durbakayım, projeye başlarken tüm malzemelerin siparişlerini tamamladıklarını belirterek, bu sayede örnek dairelerde kullandıkları tüm malzemelerin aynısını konutlarda da kullandıklarını ve malzemeler için üreticilerden teminat aldıklarını söylüyor.

Şantiye takvime uygun gidiyor
Evrora İstanbul, Tuzla’ya hakim bir tepenin etrafını çevreliyor. Bu da projeye büyük bir manzara kabiliyeti sunuyor. Projenin şantiyesinde şu anda 800 kişi çalışıyor. Ama kısa sürede 2 bin kişinin şantiyede işleri hızlandırması bekleniyor. Nazmi Bey de projenin takvime uygun bir hızla inşa edildiğini belirterek, teslimleri ise 24 ay sonra yani zamanında yapacaklarının altını çiziyor.

Türkiye’nin mozaiği
Evora İstanbul’a öncelikli olarak Teknik Yapı’ndan daha önce ev alanlar geliyor. Oranları yüzde 15’i bulan bu kişiler Teknik Yapı’yı adeta takip ediyor. Bölgedeki sanayi alanlarında çalışanlar, havaalanı çalışanları ve gemi sanayicileri de Evora’yı tercih ediyor. Fiyatların uygun olması projenin geniş bir yelpazeye hitap etmesini sağlıyor. Nazmi Bey, Avrupa yakasından Nişantaşı ve Teşvikiye’den bile birçok kişinin gelip Evora’dan daire aldığını söylüyor. Türkiye’nin birçok kentinden daire alanların olduğu projeyi Nazmi Durbakayım, ‘Türkiye’nin mozaiği’ olarak tanımlıyor.

Yüzde 25 prim yaptı
Evora ilk satışa çıktığında metrekaresi 1725 liraydı. Şimdi ise 2 bin 300 lira civarında. Yani yaklaşık yüzde 25 prim yapmış. Proje tamamlandığında ise beklenti 3 bin 500, 4 bin lira seviyesinde ama bölgedeki gelişme potansiyeli düşünüldüğünde bu fiyatların daha üzerine çıkılabilir. Satışların 3 etaba yayıldığı projenin çok büyük olmasından dolayı fiyatlar da belli dönemlerde artıyor. Buradaki amaç ise her dönem alanların kazanması. Projede 1200 civarında daire satılmış durumda.

Bölge için en iyisini yapıyoruz
Nazmi Durbakayım, projenin iki ayrı arsada yapıldığını belirterek, “2 ayrı ihale açıldı ve ikisini de almak istedik. Bu sayede bu tepenin her yerine Teknik Yapı markasını koyduk” dedi. Proje başlayana kadar adeta doğum sancısı çektiklerini belirten Durbakayım, şunları söyledi:
“Her detayı düşünüyoruz. Projeyi beğenilir kılmalıyız. Fiyatlar avantajlı olmalı. Bunları sağlamak için çok çalışıyoruz. Türk insanının ne istediğini bilen kişilerle çalıştık. Şu anda bölgeye yapılabilecek en iyi projeyi hayata geçiriyoruz. Hem mimari hem de kalite açısından en iyisini yapıyoruz. Bu nedenle içim çok rahat.

Nasıl gidilir?
Evora İstanbul, Tuzla’da E-5’in üst tarafında yapılıyor. Projenin bulunduğu alan denize kuş uçuşu 700 metre mesafede. Tuzla’da E-5’ten projeye yeni bir kavşak yapılıyor ve kısa süre içinde açılacak bu yol projeye ulaşımı çok daha kolaylaştırıyor. Projeye giderken Kadıköy’den yola çıktığımızda 20 dakika içinde satış ofisine ulaşıyoruz. Evora yapımı süren ve 2013’te açılması planlanan Marmaray’a çok yakın bir yerde bulunuyor. Sabiha Gökçen ve TEM bağlantısı da projenin artıları arasında. Bir de Tuzla’da yapılacak marina ve planlanan deniz otobüsü seferleri de Evora’nın ulaşım alternatiflerini artırıyor.

24 ay sıfır faiz
Daire fiyatlarının 76 bin 900 liradan başladığı Evora istanbul’da yüzde 7 peşinatla kalan miktar için banka kredisi kullandırılırken, yüzde 50 peşinatla yüzde 50 ise 50 6 ay erteleniyor. Ayrıca 24 ay sıfır faiz imkânı sunuluyor

Torunlar GYO net Apple-tab-span” style=”white-space: pre; “> kârını 7,5 kat artırdı

Torunlar GYO, SPK standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide mali tablolara göre 2012’nin ilk üç ayında net karını 7,5 kat artışla 66,2 milyon lira olarak gerçekleştirirken hisse senetlerinde yüzde 35,5’lik değer artışı sağladı. AVM ve gayrimenkul yatırımları ile Türkiye’nin en geniş portföylerinden birine sahip Torunlar GYO, 2012 yılı 1. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre firma, 2012’nin ilk üç ayında 39,7 milyon lira satış gerçekleştirdi.
Torunlar GYO, bu dönemde net karını ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 7,5 kat artırarak 66,2 milyon liraya çıkardı. Torunlar GYO, satış hasılatının yüzde 83,7’sini AVM kira ve ortak alan gelirlerinden, yüzde 16,3’ünü ise konut satış gelirlerinden sağladı.

Bahçe dubleksleri ve house üniteleri satışta

Bayraktar Grup, VIA/PORT Houses&Suites’te bahçe dubleksleri ve house ünitelerini satışa çıkardı. Kendi özelinde 80 m2’ye kadar bahçesi bulunan dublekslerden ev sahibi olmak isteyenler, özel lansman fiyatlarından 1 Haziran’a kadar faydalanabilecek. Ayrıca yine 1 Haziran’a kadar uzatılan ‘peşin fiyatına 2 taksit’ kampanyasından faydalanmak da mümkün.
Kampanya kapsamında ödemenin yüzde 50’si şimdi, kalan kısmı ise yüzde sıfır faizle Eylül 2013’te ödenebiliyor. ‘

İstWest’te fiyatlar 210 bin liradan başlıyor

Feryapı’nın, Basın Ekspres Yolu’nda gerçekleştirdiği İstWest’te satışlar devam ediyor. Stüdyodan, 4+1’lere kadar farklı konut tiplerinden oluşan proje, toplamda 999 konut olarak planlanıyor.
Geniş sosyal olanakların tasarlandığı İstWest’te, açık ve kapalı havuzlar, fitness salonu, SPA, tenis kortu, basketbol ve futbol sahalarıyla geniş spor alanlarının yaratıldığı projede, ayrıca müzik, heykel ve dans gibi hobi atölyeleri de bulunuyor.

24 aya kadar yüzde sıfır vade farkı uyguluyor

Eston Yapı tarafından hayata geçirilen Eston Şehir’de farklı ödeme planları sunuluyor. Eston Şehir Projesi’nin satışta olan 5. Kısım Evleri’nde 18 ay vade için, 2. Kısım’da 24 ay vade için yüzde sıfır vade farkı uygulanıyor.
Ayrıca 5. Kısım’da peşin satışlarda yüzde 15’e varan indirim oranı uygulanıyor. Bahçeşehir’de gerçekleştirilen projede, 2 bin 800 konut yer alıyor. Konut büyüklüklerinin 65 ile 371 metrekare arasında değiştiği projenin teslim tarihi ise 2017 olarak belirtiliyor.

20 Mayıs 2012 15:40
Milliyet

İlginizi Çekebilir

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

KONUTTA “TRANSFORMASYON” DÖNEMİ

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir